Wpisy archiwalne w miesiącu

Październik, 2018

Dystans całkowity:581.90 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:b.d.
Średnia prędkość:b.d.
Liczba aktywności:26
Średnio na aktywność:22.38 km
Więcej statystyk

Do pracy (2)

Piątek, 26 października 2018 · Komentarze(11)
Szaro, smutno, wietrznie... Siesień ;-)

Dziś, przejeżdżając - skoro niebo zasnuły ciemne chmury - zatrzymałam się przy Willi "Irena" przy ul. Kraszewskiego 11 w Konstancinie - Jeziornej.
Informacje, jakie znalazłam różnią się rokiem powstania willi - jedne źródła podają 1908, inne 1909. Na willi jednak jest wykuta data 1909.

"Willa „Irena”, bo taką nazwę nosi od imienia pierwszej właścicielki Ireny Konopczyńskiej, powstała w 1908 r. i była jednym z uzdrowiskowych pensjonatów. Piętrowy budynek wyróżniał się wieżą o ostrosłupowym hełmie oraz frontowym ryzalitem z głównym wejściem i balkonem. W szczycie ryzalitu umieszczono nazwę willi oraz rok jej budowy. Budynek otaczał duży ogród.
Dziś ten piękny dom wymaga gruntownego remontu, a ogród uporządkowania. Z willą „Irena” związana jest postać Tadeusza Gajcego. Poeta i żołnierz Armii Krajowej mieszkał tutaj i tworzył przez dwa tygodnie w czasie okupacji, będąc gościem właścicielki pensjonatu Ireny Konopczyńskiej." ( źródło: www.polskaniezwykla.pl )

"Willa powstała w 1909 r. na zlecenie Aleksandra Grankego. Następnie, w latach 1910-1918, należała do Konstantego Morzyckiego, do 1927 r., do Michała Taligowskiego. W 1927 r. budynek kupił warszawski krawiec Władysław Sudyk, zakładając w nim pensjonat, prowadzony przez żonę Jadwigę, a następnie ich córkę, Jadwigę Konopczyńską. W ich rękach pensjonat pozostał do 1965 r., po czym przeszedł na rzecz Skarbu Państw. W 1943 r. przez kilka tygodni mieszkali w „Irenie” poeci Tadeusz Gajcy i Leon Stroiński, zaprzyjaźnieni z Romanem Mularczykiem. Dwukondygnacyjny budynek o zwartej bryle, z poddaszem użytkowym i nieco niższą przybudówką przylegającą od południa, ma dwie odmiennie opracowane elewacje frontowe. Ta od ul. Kraszewskiego, z umieszczonym centralnie niezabudowanym ryzalitem, podkreśla osiowość kompozycji. W przyziemiu ryzalitu, przed wejściem do budynku, znajduje się podcień, na piętrze zaś nisza balkonowa z balustradą tralkową oraz balkon o pięknej, kutej balustradzie ozdobionej kratownicą, esownicami i rozetkami. W wolutowej facjatce, w półkolistej płycinie, widnieje napis: „WILLA IRENA/1909”. Wszystkie elewacje przybudówki na obydwu kondygnacjach podkreślono wysokimi oknami ujętymi w arkadki i zamkniętymi łukami. Nad klatką schodową znajduje się kwadratowa wieża z górującym nad budynkiem stromym hełmem." ( źródło: www.visitkonstancin.pl )



                                            


Zaglądając tu i tam... ( w drodze do pracy (2))

Wtorek, 23 października 2018 · Komentarze(6)
Jako, że jesień zawsze nastraja mnie nostalgicznie, a ta jest wyjątkowo piękna!, zaglądam w różne zakamarki, zatrzymuję się, wdycham i sycę się kolorami...

Ten wschód słońca był PRZEPIĘKNY!






Fot. poniżej - Niszczejąca willa w Konstancinie-Jeziornej na rogu ulic Szpitalnej i Granicznej. Jeszcze niedawno mieścił się tutaj "Sklep na rogu" ( obecnie przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania ), którego właściciel na własny koszt finansował drobne naprawy. Nieznane są dzieje tej willi, inwestor jest podobno prywatny, w internetach nie znalazłam informacji, z którego roku pochodzi ten piękny dom i kto był jego właścicielem.

       

                                                 

                               
  
                 

                     

We mgle... - do pracy (2)

Poniedziałek, 22 października 2018 · Komentarze(15)

Fot. Willa Jezioranka w Konstancinie-Jeziornie przy mojej codziennej trasie do pracy i oficyna tuż obok





Willa Jezioranka - ul. Kraszewskiego 8 i 8a.
"Wybudowana między 1909 a 1917 dla Józefa Gąsiorowskiego lub kolejnego właściciela Izaaka Goldmana. Projektant nieznany. Na posesji oprócz budynku willi znajduje się parterowa oficyna i stajnia z garażami. W dwudziestoleciu międzywojennym pełniła funkcję pensjonatu. Na początku lat 20. bywał w niej Józef Pankiewicz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednokondygnacyjna murowana willa, z werandami i ryzalitem w kształcie wieży zwieńczonej stromym hełmem z iglicą, należy do bardziej malowniczych budowli Konstancina. Początkowo ozdobiona była bogatą dekoracją snycerską (sterczyny, belki szczytowe i wsporniki pod okapem), która nadawała jej charakter budowli w stylu szwajcarskim." ( źródło: visitkonstancin.pl ).

Nad Jeziorką...





"Trwaj chwilo, trwaj... jesteś taka piękna... dziś tylko głupcy śpią..." - do pracy (II)

Piątek, 19 października 2018 · Komentarze(7)
   Cytat z tytułu - "Trwaj chwilo trwaj..." - Elżbieta Adamiak & Adam Nowak

Nie trzeba pisać, jest po prostu pięknie...